Jätteökning för begagnade elbilar och laddhybrider

Begagnade elbilar och laddhybrider ökade försäljningen med över 100 procent i juli, visar ny statistik. Här är topplistorna över de populäraste laddbara modellerna på begagnatmarknaden. – Fler och fler begagnatköpare börjar upptäcka att totalkostnaden för en laddbar bil kan bli lägre, säger Jonny Lindén, vd för fordonssajten Blipp.se.

Bilmarknaden i Sverige går mer och mer mot elbilar och laddhybrider. I juli var andelen laddbara bilar 37 procent bland nybilarna. Nu börjar den höga försäljningen av elbilar och laddhybrider även synas på begagnatmarknaden. Andelen elbilar och laddhybrider är fortfarande låg, men tillväxten är desto större. I juli ökade försäljningen av begagnade elbilar med 107 procent och laddhybrider växte med 104 procent, visar statistik som Blipp tagit fram i samarbete med Vroom.

Totalt var det 2996 begagnade elbilar och laddhybrider som bytte ägare, det innebär att andelen av totalmarknaden än så länge ligger på omkring två procent. Men tillväxten går i en rasande fart och visar inga tecken på att mattas av.

– Vi ser ett kraftigt ökande intresse för elbilar och laddhybrider bland begbilsköparna. Många har upptäckt att en laddbar bil kan ge lägre totala ägarkostnader trots att inköpspriset är lite högre. Det kommer ut fler och fler spännande elektriska modeller på andrahandsmarknaden som ökar intresset, säger Blipps vd Jonny Lindén.

Bland elbilarna är det Renault Zoe som är mest köpta modellen på begagnatmarknaden. 143 svenskar köpte en begagnad Zoe i juli. Tesla Model 3 är en relativt ny modell på marknaden, men är redan tvåa på begagnattoppen. 98 Model 3-bilar bytte ägare på begagnatmarknaden i juli.

– Tillväxten bland elbilarna på begagnatmarknaden kommer att fortsätta vara kraftig, med tresiffriga tillväxttal. De närmaste månaderna är det flera modeller som fyller tre år och då kommer det ut ännu fler fina begagnade laddbara bilar. Den som hittar rätt bil kan se fram emot billiga mil när bilskatter och bränslekostnad ökat för bensin- och dieselbilar.

När det gäller laddhybriderna blev det tronskifte överst på försäljningstoppen. Volkswagen Passat GTE har länge varit den mest sålda begagnade modellen. Men i juli petades Passat ner av Kia Optima. Det såldes 232 begagnade Optima jämfört med 221 Passat GTE under juli månad. Den tidigare storsäljaren Mitsubishi Outlander är fortfarande trea på försäljningstoppen.

– För den som kan ladda ofta och inte kör alltför långt i sin vardagskörning kan laddhybriden vara en både ekonomisk och praktisk lösning. Många svenskar saknar laddmöjligheter vid sin bostad och infrastrukturen för laddning på långresa är ännu aningen begränsad. Många känner att steget från en vanlig bil till en laddhybrid är enklare än att gå över till en helt elektrisk bil, säger Jonny Lindén.

Några goda råd för den som ska köpa sin första elbil eller laddhybrid är att kolla upp laddningsmöjligheterna, räkna på om bilens räckvidd är tillräcklig för dig och se till att bilen har en bra historik med full servicebok så att garantier för batterier och elmotorer är giltiga.

Mest sålda begagnade elbilarna i juli 2021

ModellAntalUtveckling
Renault Zoe14331,19%
Tesla Model 398653,85%
Nissan Leaf8513,33%
Tesla Model S8539,34%
BMW i36646,67%
VW e-Golf63103,23%
Audi e-tron47487,50%
Hyundai Kona41925,00%
Hyundai Ioniq37146,67%
Kia e-Niro31138,46%
VW e-Up25127,27%
Tesla Model X2519,05%
VW ID.325Ny
Porsche Taycan16Ny
Kia e-Soul1344,44%
Mercedes-Benz EQC11Ny
Jaguar I-PACE10233,33%
Mazda MX-307Ny
POLESTAR 27Ny
Skoda CITIGO5Ny

Källa: Vroom/blipp.se (avser bilar som är 7 månader och äldre)

Mest sålda begagnade laddhybriderna i juli 2021

ModellAntalUtveckling
Kia Optima23284,13%
VW Passat GTE22122,78%
Mitsubishi Outlander20234,67%
Volvo V6016762,14%
Kia Niro145119,70%
Volvo XC60140250,00%
VW GOLF GTE84140,00%
Volvo XC907464,44%
BMW 3307094,44%
Kia CE58Ny
BMW 53055266,67%
Mini Countryman4437,50%
Volvo V9043290,91%
Volvo XC4035Ny
Mercedes-Benz E-CLASS3488,89%
Toyota RAV433Ny
Mercedes-Benz C-CLASS30233,33%
BMW X52875,00%
BMW 225270,00%
BMW I3 REX 2652,94%

Källa: Vroom/blipp.se (avser bilar som är 7 månader och äldre)

Utvalda artiklar

Nu kan du få bilen hemlevererad
Magazine2022-04-25

Nu kan du få bilen hemlevererad

Köp bilen privat hemma ifrån soffan - sedan kommer bilen hem till dig med Blipps hemleverans. Så här fungerar det.

Jätteökning för begagnade elbilar och laddhybrider
Magazine2021-08-16

Jätteökning för begagnade elbilar och laddhybrider

Elbilar och laddhybrider ökar kraftigt på begagnatmarknaden. Här är de 20 modellerna som säljer allra bäst just nu.

Begtest & köpguide: Tesla Model 3 - köp rätt begagnad Tesla
Magazine2021-08-11

Begtest & köpguide: Tesla Model 3 - köp rätt begagnad Tesla

Tesla Model 3 är en av de allra populäraste begagnade elbilarna. I detta begtest får du tips och råd vad du ska tänka på inför köpet av en begagnad Model 3.

Elbilsexpert: Elbilar knappar in på laddhybrider
Magazine2022-05-11

Elbilsexpert: Elbilar knappar in på laddhybrider

Laddhybrider har hittills varit populärare än elbilar - men snart kan de helt elektriska bilarna gå om. Här är de mest sålda just nu.

Rekordlång leveranstid på nya bilar
Magazine2022-04-12

Rekordlång leveranstid på nya bilar

Leveranstiderna på nya bilar ökar allt mer. Du kan få vänta över ett år på många nya bilar. En nästan ny begagnad bil kan vara en snabb och smidig lösning.

”Supersmidigt både att köpa och sälja”
Magazine2022-03-29

”Supersmidigt både att köpa och sälja”

Joacim tog hjälp av Blipp både för att sälja och köpa bil. ”Smidigare och tryggare kan det knappast bli”.

Köpguide: Tesla Model S
Magazine2021-12-23

Köpguide: Tesla Model S

Tesla Model S är bilen som startade hela elektrifieringsvågen. I dag är det en eftertraktad begbil – men det finns lite att se upp med.