Topplistor: Elbilarna och laddhybriderna som säljer bäst just nu

Elbilar slår rekord på begagnatmarknaden och ökade med 213 procent i oktober – laddhybrider gick upp 113 procent. Samtidigt tappade bensin- och dieselbilar 14 procent i försäljning. ”Ökningen är rekordstor, trots brist på begagnade elbilar”, säger Blipps vd Jonny Lindén.


Skiftet till laddbara bilar märks nu mer och mer på begagnatmarknaden. Färska försäljningssiffror från oktober som Blipp tagit fram via Vroom visar att elbilar ökade med 213 procent på begagnatmarknaden jämfört med förra året. Ökningen är dubbelt så hög som på nybilsmarknaden.

Även laddhybrider var heta och gick upp 113 procent jämfört med 2020. Än så länge handlar det om få bilar. I oktober såldes 1365 begagnade elbilar och 2305 laddhybrider. Totalt bytte 108 000 begagnade bilar ägare i oktober. Men den laddbara andelen växer nu snabbt.

– Intresset har gått upp kraftigt för begagnade elbilar och laddhybrider. Det är många köpare som är på jakt efter en fin begagnad elbil, men det saknas fortfarande vettiga begagnade bilar i större antal på marknaden. Men fler och fler attraktiva modeller kommer nu ut som begagnade. Men det behövs snabbt fler bilar. Den som har en begagnad elbil har möjlighet att sälja till högt pris, säger Jonny Lindén, vd för Blipp.se.

Köp din laddbara bil med blipp

Begagnade bensinbilar och dieselbilar minskade sin försäljning med 14 procent. Totalt minskade begagnatmarknaden med 11 procent under oktober. Nedgången beror dock inte på att det saknas efterfrågan. Begagnatmarknaden i Sverige är fortsatt stark, men det börjar bli brist på nyare begagnade bilar.

– Just nu är det brist på nya bilar på grund av halvledarkrisen och då söker sig många till begagnatmarknaden, men även där börjar bilarna ta slut. Begagnade bilar säljs snabbt och priserna är höga. Men det börjar bli tomt i lagren och fina bilar hos privata säljare säljs fort. Den som har en fin begagnad bil har mer än någonsin att tjäna på att sälja den själv privat, säger Jonny Lindén.

Den allra mest sålda begagnade elbilen i oktober blev Renault Zoe. De modeller som ökar snabbast är däremot Tesla Model 3 och Audi e-tron, där fler bilar snart kommer som begagnade då modellerna fyller tre år.

När det gäller laddhybriderna är Volkswagen Passat den populäraste begagnade laddhybriden. De modeller som ökar snabbast är Volvo XC60 Recharge och Kia Ceed.

Köp din laddbara bil med blipp

Begagnade elbilar och laddhybrider som sålde bäst i oktober 2021

BilmodellAntalUtveckling
Renault Zoe17497,73%
Nissan Leaf163143,28%
Tesla Model 3152560,87%
BMW i3108120,41%
Tesla Model S9423,68%
VW Golf91184,38%
Audi e-tron89888,89%
VW ID.382
Hyundai Ioniq68240,00%
Kia Niro46411,11%
Kölla: Vroom, statistik för oktober 2021, uppdaterad t o m 3 nov.
Populäraste begagnade laddhybriderna i oktober 2021
BilmodellAntalUtveckling
VW Passat19919,16%
Mitsubishi Outlander18034,33%
Kia Optima17470,59%
Kia Niro171216,67%
Volvo V6017065,05%
Volvo XC60150354,55%
Kia Ceed1241277,78%
VW Golf85214,81%
BMW 33065195,45%
Kia Xceed64
Kölla: Vroom, statistik för oktober 2021, uppdaterad t o m 3 nov.
   

Utvalda artiklar

Nu kan du få bilen hemlevererad
Magazine2022-04-25

Nu kan du få bilen hemlevererad

Köp bilen privat hemma ifrån soffan - sedan kommer bilen hem till dig med Blipps hemleverans. Så här fungerar det.

Jätteökning för begagnade elbilar och laddhybrider
Magazine2021-08-16

Jätteökning för begagnade elbilar och laddhybrider

Elbilar och laddhybrider ökar kraftigt på begagnatmarknaden. Här är de 20 modellerna som säljer allra bäst just nu.

Begtest & köpguide: Tesla Model 3 - köp rätt begagnad Tesla
Magazine2021-08-11

Begtest & köpguide: Tesla Model 3 - köp rätt begagnad Tesla

Tesla Model 3 är en av de allra populäraste begagnade elbilarna. I detta begtest får du tips och råd vad du ska tänka på inför köpet av en begagnad Model 3.

Elbilsexpert: Elbilar knappar in på laddhybrider
Magazine2022-05-11

Elbilsexpert: Elbilar knappar in på laddhybrider

Laddhybrider har hittills varit populärare än elbilar - men snart kan de helt elektriska bilarna gå om. Här är de mest sålda just nu.

Rekordlång leveranstid på nya bilar
Magazine2022-04-12

Rekordlång leveranstid på nya bilar

Leveranstiderna på nya bilar ökar allt mer. Du kan få vänta över ett år på många nya bilar. En nästan ny begagnad bil kan vara en snabb och smidig lösning.

”Supersmidigt både att köpa och sälja”
Magazine2022-03-29

”Supersmidigt både att köpa och sälja”

Joacim tog hjälp av Blipp både för att sälja och köpa bil. ”Smidigare och tryggare kan det knappast bli”.

Köpguide: Tesla Model S
Magazine2021-12-23

Köpguide: Tesla Model S

Tesla Model S är bilen som startade hela elektrifieringsvågen. I dag är det en eftertraktad begbil – men det finns lite att se upp med.