blipp5 september, 2021
Kategorier
  • Magazine

20 bilar som ökar mest just nu: ”Jätteintresse”

Elbilar och små suvar är glödheta på bilmarknaden just nu. Tesla Model 3 ökar i raketfart, följd av två andra elbilar. – Vi märker av ett jätteintresse efter begagnade Tesla Model 3 bland bilköparna. Det är en modell med förvånansvärt låga ägarkostnader, säger Jonny Lindén, vd för Blipp.se.

Totalt såldes 118 000 bilar som är äldre än 7 månader till slutkunder på begagnatmarknaden i Sverige under augusti månad. Det är en liten minskning jämfört med förra året då det omsattes 125 000 bilar. Bilhandeln ökade sin försäljning med drygt tre procent, medan den privata försäljningen har gått ner, men det återstår ännu att räkna in vissa ägarbyten på pappersformulär. Siffrorna är framtagna av Blipp via Vroom.

Köp en bil med blipp

Blippa din bil

Trenderna på bilmarknaden blir tydliga när statistiken analyseras. Vinnare är elbilar och små suvar, så kallade crossovers. Blipp har gått igenom de bilar som såldes i över 100 exemplar och som ökat mest under augusti 2021.

Allra hetast är Tesla Model 3 som ökar med 900 procent på begagnatmarknaden. Ökningen är ett tydligt tecken på att elbilar börjar bli hett eftertraktade i andra hand. Även Nissan Leaf och Renault Zoe noterar rejäla ökningar i begagnatförsäljningen.

– Vi märker tydligt att elbilar är i ropet hos bilköparna just nu. Vi har ett stort sug efter nästan nya Tesla Model 3. Det kan ha att göra med att många känner en osäkerhet över att köpa ny elbil när klimatbonusen har pausats. Dessutom är det många elbilsägare som byter upp sig, då kommer det ut fler bilar, säger Blipps vd Jonny Lindén.

En annan bilkategori som ökar kraftigt är små och kompakta suvar, så kallade crossovers. Volkswagen T-Roc och Mini Countryman, Mercedes CLA och Skoda Kodiaq gick bra på marknaden i augusti. Även Volvos minsta suv XC40 ökade kraftigt.

– Många vill åka i en lite högre bil. När skatterna har höjts har de mindre suvarna blivit allt populärare. Många har också insett att de klarar sig med en mindre och bränslesnålare bil, kommenterar Jonny Lindén.

Bland begbilarna som tappat i försäljning hittar vi flera modeller som är på väg ut. Gamla trotjänare som Volvo 850, Saab 9000 och Opel Vectra noterar nedgångar på mellan 20 och 40 procent jämfört med förra året. För 20 år sedan var det vanliga bilar, nu skrotas de ut i snabb takt.

Köp en bil med blipp

Blippa din bil

Bilmodellerna som ökar mest på begagnatmarknaden, augusti 2021

BilmodellAntal, augustiAntal, aug 2020SkillnadÖkning
Tesla Model 312112109908,33%
Nissan Leaf17258114196,55%
Renault Zoe20582123150,00%
Hyundai Ioniq1205367126,42%
Volkswagen T-Roc1497079112,86%
Volvo XC4032819713166,50%
Kia Optima34521313261,97%
Tesla Model S108684058,82%
Mini Countryman1561055148,57%
Kia Niro36224611647,15%
BMW i3107743344,59%
Mercedes-Benz CLA 3032188538,99%
Toyota C-HR 3642699535,32%
Chevrolet Camaro 118912729,67%
Skoda Kodiaq1491153429,57%
Nissan Juke1621273527,56%
Mercedes-Benz GLC2321894322,75%
Volkswagen Tiguan107788019722,39%
Mazda 2116952122,11%
Mini Clubman107881921,59

Källa: Avser ägarbyten fram till 31 augusti. Bilar som bytts in till bilhandlare borträknade, ett mindre antal manuella ägarbyten på blankett kan tillkomma. Framtaget av Blipp.se via Vroom.

Bil

Husbil

kr
50 000 kr1 500 000 kr
år
3 år10 år
Låg månadskostnad?

Ja

Nej

1 341 kr/mån

Klicka på Påbörja ansökan för att godkänna Användarvillkor och Integritetspolicy

Om bilen exemplevis kostar 200 000 kr och räntan är 4,95% blir den effektiva räntan 5.45%. Uppläggningsavgift 595 kr och aviavgift 55kr.