Blipp
blipp10 januari, 2022
Kategorier
  • Magazine

20 populäraste bilarna 2021

Nu är det dags att summera ett händelserikt år på bilmarknaden. 1,3 miljoner begagnade bilar har köpts av privatpersoner i år. Volvo V70 och Volkswagen Golf är svenskarnas favoritbilar – medan Renault Zoe och Tesla Model 3 ligger i topp bland elbilarna.

Begagnatmarknaden kan blicka tillbaka på ett starkt 2021. Det såldes totalt 1,4 miljoner personbilar till privatpersoner och företag, trots viss brist på nyare begagnade bilar. Det är lika många som under 2020. Året präglades av stigande priser och hög efterfrågan på nästan nya bilar.

– Just nu är det brist på nya bilar på grund av halvledarkrisen och då är den begagnade bilen extra viktig för svenska folkets mobilitet. Begagnatmarknaden är flera gånger större än nybilsmarknaden i Sverige, men uppmärksammas betydligt mindre, säger Jonny Lindén, vd för fordonstjänsten Blipp.se.

Svenskarnas favoritbilar under 2021 har varit Volvo V70, Volkswagen Golf och Passat. Volvo var det överlägset största bilmärket på begagnatmarknaden med en marknadsandel på över 20 procent. Årets vinnare bland de större bilmärkena är Kia som ökat med 13 procent på begmarknaden. På modellbasis är det Volvo V90 som ökar snabbast med en uppgång på 32 procent.

Bland elbilarna har tillväxten varit dramatisk. De står visserligen bara för en procent av begagnatmarknaden, men tillväxten är otroligt snabb. Under 2021 har försäljningen av begagnade elbilar till privatpersoner ökat med 127 procent.

De allra populäraste modellerna är Renault Zoe och Tesla Model 3, Nissan Leaf och Tesla Model S. Tesla dominerar marknaden för begagnade elbilar stort med en marknadsandel på 25 procent.

– Om fler svenskar ska få möjlighet att köra en klimatsmart bil behöver det komma ut fler attraktiva elbilar på begagnatmarknaden. Då handlar det bland annat om att elbilens pris behöver komma ner, men också om hur pass utbyggd infrastrukturen är. Men det kan också vara en sådan sak som att affärsmodellerna runt till exempel leasingbilar förändras, säger Jonny Lindén.

Fakta från begagnatmarknaden 2021

Under 2021 har svenska privatpersoner köpt 150 bilar i timmen, dygnet runt.

Begagnade lyx- och superbilar blir allt populärare. 418 Ferrari, 159 Lamborghini och 64 McLaren har köpts av svenska privatpersoner under 2021. 87 Rolls-Royce och 198 Bentley fick också nya hem.

Tio år efter Saabs konkurs börjar märket dala rejält i begagnatstatistiken. Saab tappade 13 procent i försäljning under året. 50 000 Saabar fick nya privata ägare under året.

Tesla klättrar snabbt på topplistorna, och är det största begagnade elbilsmärket med en ökning på 98 procent. Under 2022 kommer Tesla Model 3 sannolikt bli Sveriges populäraste begagnade elbil.

Trots att SUV:ar sägs vara så populära finns det bara en SUV bland de 20 mest sålda begagnade bilarna. Det är Volvo XC60 som är Sveriges femte mest sålda begbil 2021.

Topplista - de 20 mest sålda begagnade bilarna 2021

BilmodellAntalUtveckling
Volvo V70 67003−7,91%
Volkswagen GOLF65877−4,87%
Volkswagen PASSAT 545990,02%
Volvo V602891416,42%
Volvo XC60254846,97%
Audi A424558−5,08%
Ford FOCUS23533−7,78%
Saab 9-323141−8,71%
Saab 9-522317−14,17%
Volvo V902170932,03%
Volvo V4019827−7,52%
Audi A619434−2,61%
Volvo V50190670,39%
Renault CLIO19051−4,03%
Volkswagen POLO18021−10,19%
Skoda OCTAVIA17891−3,46%
BMW 320175975,31%
Skoda FABIA16419−5,23%
Mercedes-Benz E-CLASS158486,15%
Kia CEED1582111,53%


Källa: Vroom, avser alla begagnade bilar som köpts av privatpersoner eller företag (ej bihandel) tom 27 december 2021

Topplista - de 20 mest sålda begagnade elbilarna 2021

BilmodellAntalUtveckling
Renault ZOE185194,64%
Tesla MODEL 31506367,70%
Nissan LEAF140648,63%
Tesla MODEL S134936,40%
BMW I398775,00%
Volkswagen GOLF825145,54%
Audi E-TRON739559,82%
Kia NIRO622309,21%
Hyundai IONIQ483117,57%
Tesla MODEL X44542,17%
Volkswagen ID.3377-
Hyundai KONA 323509,43%
Volkswagen e-UP24847,62%
Kia SOUL19819,28%
POLESTAR 2172-
Mercedes-Benz EQC170553,85%
Peugeot 2008162-
Porsche TAYCAN1611050,00%
Mazda MX-3086-
Jaguar I-PACE8270,83%


Källa: Vroom, avser alla begagnade bilar som köpts av privatpersoner eller företag (ej bihandel) tom 27 december 2021

BilHusbil

Din månadskostnad

1 341 kr

Ränta 2.99%

Vad är priset på bilen?

Vad vill du ha för lånetid?

10 år
3 år
4 år
Låg månadskostnad?
Ja
Nej

Klicka på Påbörja ansökan för att godkänna Användarvillkor och Integritetspolicy

Om bilen exemplevis kostar 200 000 kr och räntan är 3.95% blir den effektiva räntan 4,93%. Uppläggningsavgift 595 kr och aviavgift 55kr.

Number Plate