blipp23 augusti, 2021
Kategorier
  • Magazine
Genom att sälja bilen själv kan du tjäna 10 000-tals kronor.

Så mycket kan du tjäna på att sälja bilen själv

Svenska bilägare kan tillsammans tjäna miljardbelopp varje år på att sälja bilen själv i stället för att byta in den. Blipp har räknat fram hur mycket du tjänar på att sälja bilen själv för de mest inbytta modellerna. – Vi vill få fler att våga sälja och köpa bilar privat med nya digitala tjänster som ger trygghet, säger Jonny Lindén, vd för Blipp.

Sälj bilen tryggt med blipp

Över 275 000 bilar har bytts in till bilhandlare hittills under 2021 av privatpersoner visar en granskning som Blipp har gjort av statistik från Vroom. De vanligaste bilarna som svenskarna byter in är Volkswagen Golf, följt av Volvo V70 och Volkswagen Passat.

När det gäller bilar som är fem år gamla eller nyare väljer de allra flesta svenska bilägare att byta in den hos bilhandlaren. Hela 80 procent lämnar sin fem år eller nyare privatbil till bilhandlaren. Medan bilhandeln har ökat sin begagnatförsäljning de senaste åren har privathandeln gått ner.

– Många tycker det är svårt att sälja och köpa en dyrare bil privat på grund av avsaknad av finansiering. Är bilen dyrare så blir det en svårare transaktion. Det är också lätt att känna sig otrygg vid dyrare bilaffärer med okända människor. Då blir det att man byter in bilen, säger Jonny Lindén, vd för Blipp.

Det finns pengar att tjäna för den som kan sälja sin bil själv. Blipp har gått igenom privatpriser och inbytespriser för de tio mest inbytta bilmodellerna i Sverige under 2021. Granskningen visar att ägarna till Sveriges mest inbytta bil, Volkswagen Golf, kan tjäna ungefär 24 000 kronor på att sälja bilen själv. Ännu större är skillnaden för den som har en lite dyrare bil. För en tre år gammal Volvo XC60 kan skillnaden vara så stor som 56 000 kronor mellan privat försäljning och inbyte. Men varje bil är unik och skillnaderna varierar mellan inbyte och privat försäljning.

– Den som äger nyare och dyrare bilmodeller kan generellt sett tjäna mest på att sälja bilen själv. Ofta får du bättre i inbyte för bilar som går lätt och snabbt att sälja, säger Jonny Lindén.

Sälj bilen tryggt med blipp

Anledningen till att många byter in bilen istället för att försöka sälja den själv är ofta otrygghet, rädsla för bedrägerier och att det är svårt att hinna svara spekulanter som vill köpa bilen. Alla tycker heller inte om köpare som försöker skambuda på bilen. Det visar kundundersökningar som blipp har gjort.

Blipp har utvecklat nya digitala tjänster för att underlätta för privata bilköpare och säljare att göra trygga privata bilaffärer. Blipp hjälper till med allt från finansiering, lösen av lån, till ägarbyte och trygg betalning för bilen. Saker som tidigare var krångliga och kändes otrygga löses nu med en smidig e-signering. Blipp erbjuder också ett billån med säkerhet och restvärde, något som tidigare bara gick att få hos bilhandlaren.

– För den som känner sig otrygg med att sälja bilen själv har Blipp utvecklat moderna verktyg som gör det tryggare och enklare att sälja privat. Våra kunder lyfter fram hur tryggt och smidigt det blir att köpa och sälja en begagnad bil mellan privatpersoner. Vi gör det tryggt och enkelt att göra en privat bilaffär och du sparar tid på att slippa krånglig administration, säger Jonny Lindén.

Exempel - så mycket kan du tjäna på att sälja själv - de 10 mest inbytta bilmodellerna

BilmodellAntal inbytta bilar i årExempel privatpris, 3-årsbilExempel inbytespris, 3-årsbilSå mycket kan du tjänaSkillnad i procent
Volkswagen Golf122761760001520002400015,79%
Volvo V7098651730001450002800019,31%
Volkswagen Passat98152760002320004400018,97%
Volvo V6071893290002830004600016,25%
Volvo XC6069363980003420005600016,37%
Volvo V4052742080001740003400019,54%
Kia Ceed SW51492020001710003100018,13%
Audi A447332800002360004400018,64%
Volkswagen Tiguan43942760002260005000022,12%
Audi A640013540003060004800015,69%

Källor: De 10 mest inbytta bilmodellerna, enligt Vroom. Prisexemplen är genomsnitt framräknade från siffror från Blocket och Car.info. Varje bil är unik och skillnaderna varierar mellan olika modellvarianter. 

Sälj bilen tryggt med blipp

Number Plate