My ride. My rules.

20 mest sålda elbilarna 2022: ”Brist på bilar”

Försäljningen av begagnade elbilar ökade med 157% första halvåret i år, visar nya siffror. Akut brist på elbilar gör att omställningen i Sverige nu bromsas upp och vi riskerar att missa klimatmålen. – Biltillverkarna måste öka takten, fler billigare och folkligare elbilar måste ut på marknaden om vi inte ska missa klimatmålen, säger Jonny Lindén, vd för Blipp.se.

Nya siffror över det första halvåret av 2022 visar att försäljningen av begagnade bilar minskade med 14 procent. Totalt såldes det 96 000 färre begagnade bilar jämfört med 2021.

– Biltillverkarna har svårt att leverera nya bilar, därför har det blivit akut bilbrist i Sverige. Det har gjort att det säljs färre begagnade bilar, trots att efterfrågan är jättestor. Förnyelsen av vagnparken har bromsats upp, säger elbilsexperten Jonny Lindén.

Försäljningen av begagnade elbilar ökar däremot kraftigt. Nya siffror som Blipp tagit fram visar att försäljningen ökade med 157% jämfört med förra året. Men det skulle kunna säljas mer, efterfrågan är så stor att en begagnad elbil ibland kostar mer än en helt ny elbil.

Fortfarande är bara 1,5% av de begagnade bilarna som säljs helt elektriska. Totalt var det 8816 begagnade elbilar som såldes under första halvåret, att jämföra med 565 000 bilar med förbränningsmotor. Under första halvåret var Tesla Model 3 Sveriges mest sålda begagnade elbil med 1326 bilar, visar ny statistik som Blipp tagit fram. Flera nya modeller har slagit sig in på topplistan, bland annat Volkswagen ID.3 och Polestar 2.

Nu slår Jonny Lindén larm om att bristen på begagnade elbilar gör att Sverige riskerar att missa klimatmålen. År 2045 ska transporterna inte ska släppa ut några växthusgaser alls. Redan till 2030 ska utsläppen ha minskat med 70 procent jämfört med 2010.

– Det är enormt hög efterfrågan på begagnade elbilar, men det saknas bilar på marknaden och vi skulle kunna öka mycket mer. Trots tillväxten kommer det att ta 10-tals år innan vi bytt ut Sveriges vagnpark till elbilar. Som takten är just nu riskerar Sverige att missa klimatmålen, säger Jonny Lindén.

Många svenskar väntar på leverans av sin nya elbil, och ofta är det väntetider på uppemot ett år. En situation som har gjort att begagnade elbilar ökat i pris och i vissa fall är dyrare än nya.

– Den trånga sektorn finns hos biltillverkarna. Efterfrågan ökar hela tiden, men tillverkningen hänger inte alls med i samma takt. Visst, det råder komponentbrist, men tillverkningen av elbilar måste få högre fart. Dessutom krävs det billigare modeller som vanligt folk har råd med. Laddinfrastrukturen behöver också byggas ut så att alla svenskar kan vara med på elektrifieringståget, säger Jonny Lindén.

De 20 mest sålda begagnade elbilarna första halvåret 2022

ModellAntalUtveckling
Tesla Model 31326318,30%
Renault Zoe95759,50%
Nissan Leaf934153,12%
Tesla Model S60942,62%
BMW i351177,43%
Kia e-Niro504265,22%
Volkswagen ID.34162211,11%
Audi E-tron351176,38%
Volkswagen e-Golf2590,39%
Polestar 22211200,00%
Tesla Model X21318,33%
Hyundai Kona204172,00%
Ford Mustang Mach-E199Ny
Porsche Taycan197310,42%
Volkswagen ID.4167Ny
Hyundai Ioniq1633,16%
Kia e-Soul139124,19%
Mercedes-Benz EQC133171,43%
Peugeot 2008132560,00%
Volvo XC401121144,44%
Källa: Vroom, jan-juni 2022

Drivmedel sålda begagnade bilar första halvåret 2022

DrivmedelAntalAndelSkillnadUtveckling
BENSIN32883157,26%−65259−16,56%
DIESEL18072831,47%−37845−17,31%
ETANOL195473,40%−3313−14,49%
ELHYBRID155092,70%141610,05%
LADDHYBRID151422,64%522152,63%
EL88161,54%5392157,48%
GAS32420,56%−1113−25,56%
ÖVRIGT24730,43%−416−14,40%
Summa574288
−95917−14,31%
Källa: Vroom, jan-juni 2022

Utvalda artiklar

Rekordlång leveranstid på nya bilar
Magazine2022-04-12

Rekordlång leveranstid på nya bilar

Leveranstiderna på nya bilar ökar allt mer. Du kan få vänta över ett år på många nya bilar. En nästan ny begagnad bil kan vara en snabb och smidig lösning.

”Supersmidigt både att köpa och sälja”
Magazine2022-03-29

”Supersmidigt både att köpa och sälja”

Joacim tog hjälp av Blipp både för att sälja och köpa bil. ”Smidigare och tryggare kan det knappast bli”.

Köpguide: Tesla Model S
Magazine2021-12-23

Köpguide: Tesla Model S

Tesla Model S är bilen som startade hela elektrifieringsvågen. I dag är det en eftertraktad begbil – men det finns lite att se upp med.

10 tips när du ska provköra en begagnad bil
Magazine2021-11-04

10 tips när du ska provköra en begagnad bil

Här är 10 tips som gör att du lyckas med kontrollen och provkörningen av en begagnad bil.

Sälj bilen enkelt och tryggt
Magazine2021-12-03

Sälj bilen enkelt och tryggt

Blipps nya tjänst gör det enklare att sälja bilen privat. Nu får du hjälp att annonsera ut den på de största marknadsplatserna - och får hjälp med hela försäljningen.